EKOSKUPINA OPET U AKCIJI - IZRADA SAPUNA
Autor: Jelena Buđanec, 5. 5. 2022.

Razmišljajući kako konkretno pomoći očuvanju čistoće naših voda došli smo na sljedeću ideju: znajući da je tekući sapun koji je po kemijskom sastavu u biti deterdžent koji se dobiva iz derivata nafte i nije potpuno razgradiv u prirodi, odlučili smo napraviti domaći sapun koji planiramo postaviti u školske WC-e.

Sapuni su natrijeve ili kalijeve soli viših masnih kiselina koje se dobivaju procesom saponifikacije ili, jednostavnije, reakcijom ulja (masti) i lužine. U prirodnim vodama mikroorganizmi mogu vrlo lako razrgraditi molekule sapuna.

Jeste li znali da u prirodi raste biljka sapunika koja se kroz povijest koristila kao sapun? Ova biljka ima razgranat i deblji podanak izvana crvenosmeđe boje, a iznutra žute boje. Podanak sapunike sadrži mnogo saponina. Ako se podanak usitni i gnječi u vodi, stvara se bogata pjena pogodna za pranje.

Radili smo sapun od domaćeg maslinovog ulja (hvala Paško!), bio kokosovog ulja i natrijeve lužine iz školskog kabineta kemije uz dodatak hvarskog eteričnog ulja lavande i eteričnog ulja čajevca.

Upute za izradu sapuna našli smo na sljedećoj stranici: https://www.odrzivizivot.net/project/prirodni-sapun-za-tijelo-i-lice/

Slijedi i nekoliko sličica našeg predanog rada (pod opširnije).