DANI MEDIJSKE PISMENOSTI
Autor: Nataša Miškov, 26. 4. 2018.

„DANI MEDIJSKE PISMENOSTI"

Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva kulture od 19. do 21. travnja Agencija za elektroničke medije i UNICEF po prvi put organiziraju Dane medijske pismenosti. U tom vremenu ali i tijekom druge polovice travnja   održava se niz aktivnosti s ciljem edukacije i informiranja djece, roditelja, nastavnika i odgojitelja o važnosti medijske pismenosti koja se smatra jednom od najvažnijih vještina za život u 21. stoljeću. Grupa učenika sedmih razreda i jedna „petašica“, u pratnji socijalne radnice Lidije Ivić,  i nastavnice informatike Nataše Miškov,  24. travnja posjetili su redakciju HRT Zadar.

Članovi redakcije pokazali su se kao izvrsni domaćini jer smo se, osim što smo dosta toga naučili, osjećali ugodno i dobrodošlo.

Kako je sve izgledalo pročitajte iz pera učenice 7-og razreda, Brune Periše:

„Odmah po  dolasku dočekao nas je rukovoditelj HRT Zadar, gospodin Ante Kolanović. Upoznao nas je  s novinarskom profesijom za koju nismo niti slutili da je tako odgovorna i stresna.  Stvarno je bilo fascinantno vidjeti  svu tu opremu i studio koji  inače gledamo s druge strane malih ekrana.  Snimatelj Marijan, montažer Dario i realizator Robi upoznali su nas sa procesom nastajanja reportaža i emisija koje svakodnevno gledamo. Uz pomoć gđe. Dorotee i Jurice saznali smo kako nastaju vijesti na radiju. Otkrili smo kako od vijesti nastaje priča. Pokušali smo se služiti kamerom, montirati reportaže i snimati intervjue. Velika je dogovornost novinara i svakog člana redakcije da donosi istinite i aktualne vijesti. Iza par minuta koje vidimo na televiziji krije se mnogo sati truda i rada.

Nakon posjeta HRT-u odlučili smo prošetati  Zadrom.  U šetnji  smo proveli  vrijeme do povratka u Šibenik“.