« Ožujak 2024 »

Transnacionalne aktivnosti učenja i podučavanja u Poljskoj, Radom
Autor: Antoni Paškov, 31. 1. 2018.

Od 4.12. do 8.12. 2017. učitelji i učenici Osnovne škole Petra Krešimira IV. sudjelovali su na 3. Međunarodnom sastanku učenja i podučavanja u sklopu dvogodišnjeg Erasmus+ projekta "Hands in Hands". Sastanak se održao u gradu Radomu u Poljskoj. Tijekom boravka u Poljskoj, upoznali smo se sa sistemom obrazovanja u Poljskoj, te s njihovim tradicionalnim igrama, pjesmama i plesovima. Sudjelovali smo u brojnim aktivnostima i radionicama vezanim uz učenje i podučavanje kroz igru i posjetili Centar za odgoj i obrazovanje djece s posebnim potrebama. Posjetili smo i glavni grad Varšavu. Iz Poljske smo se vratili s lijepim uspomenama i novim prijateljstvima.

Ponedjeljak: Prvi dan je bio jako uzbudljiv. Padao je snijeg i sve je izgledalo prekrasno. Upoznali smo ravnatelja škole koji nam je uputio riječi dobrodošlice, koordinatoricu poljskog Erasmus+ tima, te predstavnika grada koji je zadužen za obrazovanje u gradu Radomu. Upoznali smo i ostalu djecu koja sudjeluju u projektu - naše domaćine, ali i učenike iz Rumunjske, Portugala i Turske. Nakon toga su nam pokazali svoju Školu Ivana Pavla II., koja ima više od tisuću učenika. To je ujedno i integracijska škola koju pohađa i 50-ak učenika s invaliditetom, te zbog toga u školi imaju opremu, uređaje i terapeute za provođenje raznih terapija. Meni se najviše svidjela dvorana za vježbanje i poboljšanje motorike. U poslijepodnevnim satima smo prezentirali svoje igre po timovima i učili igrati igre naših prijatelja iz ostalih zemalja sudionica. Kako bi se igra predstavila, tako bi se i igrala, nekad na pobjedu, a nekad ne. Kada bismo igrali na pobjedu, uglavnom bi pobijedila hrvatska grupa. Jako smo se zabavili i sklapali nova prijateljstva.

U utorak smo pretežno bili u školi,sudjelovali smo u nastavi, igrali se pantomime, izrađivali kalendare na satu likovnog i odgledali dvije predstave. Obje su bile odlične i jako lijepo uvježbane na engleskom jeziku, a meni se svidjela moderna verzija Pepeljuge. Posjetio nas je i Sveti Nikola i donio nam pune vreće slatkiša. Mi smo mu zauzvrat otpjevali neke tradicionalne hrvatske božićne pjesme.

U srijedu smo išli u glavni grad Poljske, Varšavu. Varšava se nalazi u središnjoj Poljskoj i važan je znanstveni, kulturni i politički centar. Tu se nalaze parlament, predsjednička palača i poljska vlada. Posjetili smo Palaču kulture i znanosti i pogledali panoramu Varšave. Bilo je jako hladno, ali predivno. Otišli smo u povijesno središte Varšave (Starego Miasto) koje je 1980. uvršteno na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi kao jedinstven primjer poslijeratne obnove starog središta grada. Nakon toga posjetili smo znanstveni muzej Kopernik i odlično se zabavili.

U četvrtak smo učili igrati boće i sami smo izrađivali boće od riže i balona. To je bilo jako smiješno i zabavno. Na kraju smo izišli ispred razreda i organizirali malo natjecanje u boćanju. Poslije ručka smo otišli u mjesto Zakrzewie u blizini Radoma u čijoj  nas je školi dočekala predstava o narodnom poljskom plesu i učenici obučeni u nošnje i kostime koji pjevaju i plešu kao profesionalci. Predivno! I mi smo kasnije probali zaplesati. Probali smo i neka tradicionalna poljska jela koja su nam naši domaćini pripremili. Nakon toga smo otišli u sportski klub gdje smo imali natjecanje u streličarstvu. Posebno natjecanje za učenike i posebno za učitelje. Naš ravnatelj je bio najbolji od svih nastavnika. Imao je najviše bodova i dobio je zlatnu medalju. Bili smo jako sretni i ponosni zbog toga.

Petak: Došao je i zadnji dan predivne ekskurzije u Poljsku. Dok su nastavnici bili u posjetu Centru za djecu sa posebnim potrebama, mi smo bili na nastavi. Tada je došlo vrijeme za oproštajnu zabavu uz veliku tortu i slobodno vrijeme s prijateljima. Svi smo bili tužni zbog rastanka, ali u isto vrijeme i sretni jer se vraćamo svojim obiteljima obogaćeni novim prijateljstvima.