Transnacionalne aktivnosti učenja i podučavanja u Njemačkoj, Saarbrücken
Autor: Antoni Paškov, 15. 6. 2018.

1.DAN (subota, 2.lipnja 2018.)

U subotu kasno navečer sletjeli smo u zračnu luku Frankfurt i uzeli taxi koji nas je odvezao do naših domaćina u grad Sarbrucken. Kristina se smjestila kod djevojčice Ashley, a Nora kod Xhulije. Nastavnice su bile smještene u gradskom hotelu u Saarbruckenu.

2.DAN (nedjelja,3.lipnja 2018.)

Učenice i nastavnice su imale slobodno vrijeme cijelu nedjelju i mogle su ga provesti kako su god htjele. Kristina je to popodne bila na roštilju s Ashley i njezinim društvom, a Nora je bila s domaćicom Xhulijom i ostalim domaćinima i gostima na gradskom bazenu.

3.DAN (ponedjeljak,4.lipnja 2018.)

U ponedjeljak ujutro svi smo se okupili u školi i igrali razne igre upoznavanja. Poslije smo krenuli prema susjednoj privatnoj školi „Willi Graf School“. Njihova nam je ravnateljica lijepo objasnila da je Willi Graf bio jedan od glavnih boraca protiv nacizma. Nakon kratkog razgledavanja škole krenuli smo na ručak. Popodne smo posjetili stari kaštel u gradu koji je sad središte pokrajinske vlade. Slobodno vrijeme potratili smo na kupovinu, a zatim smo se vratili svojim domaćinima.

4.DAN (utorak, 5.lipnja 2018.)

U srijedu ujutro krenuli smo u posjet gradonačelnici grada Saarbruckena, Charlotte Britz koja nas je lijepo primila i počastila. Nakon fotografiranja imali smo slobodno vrijeme, a onda smo se uputili na ručak u kineski restoran. Popodne smo se uputili prema nacionalnom parku u kojem su ostatci keltskih zidina i rekonstruirane keltske kolibe. Kasno popodne s našim domaćicama posjetile smo grad Saareguemines koji se nalazi na francusko-njemačkoj granici. Razgledali smo grad i potom smo se vratili svojim domaćinima.

5.DAN (srijeda, 6.lipnja 2018.)

U srijedu ujutro okupili smo se u školi i pogledali prezentaciju o dvogodišnjem Erasmus projektu Hands in hands. Svi smo se fotografirali i okupili u školskom dvorištu. Igrali smo razne zanimljive igre. Prije ručka posjetili smo odjel za posebne potrebe tamo smo također igrali poučne i zanimljive igre. U školi smo dobili lunch-pakete i puštali smo raznu glazbu na koju smo plesali. Onda nam je njihov profesor Werner donio platno na kojem smo pomoću raznih boja ostavljali otiske svojih dlanova. Time je bio predstavljen projekt Hands in hands. Popodne smo posjetili obližnji srednjovjekovni dvorac i tamo smo igrali stare srednjovjekovne igre (pucanje iz puške u jabuku, gađanje posude potkovama i gađanje mete sjekirom).Nakon povratka  u Saarbrucken imali smo slobodno, a zatim smo se vratili svojim domaćinima.

6.DAN (četvrtak, 7.lipnja 2018)

U četvrtak ujutro ispred škole nas je dočekao autobus kojim smo se dovezli do staroga grada Triera. Posjetili smo znamenitosti: gradska vrata Porta negro, kip Karla Marxa i gotičku crkvu. Za vrijeme slobodnog vremena imali smo ručak, a zatim smo se vratili u Saarbrucken. Navečer smo otišli k učenici Aldini na roštilj gdje smo se opustili i zabavili.

7.DAN (petak, 8.lipnja 2018.)

U petak ujutro u školi smo igrali razne igre, a potom smo imali ručak u restoranu. Dosta slobodnog vremena smo potrošili na kupovanje poklona za naše bližnje. Nakon toga u školi su nam domaćini priredili veliku zabavu povodom rastanka. Skupa smo uz suze u očima plesali, pjevali, jeli pizzu i rezali svečanu tortu. Za kraj su nam njemački voditelji podijelili diplome i poklone. Nakon svega svi smo se izljubili i izgrlili za konačni oproštaj. Otišli smo s domaćinima kući i počeli se pakirati za sutrašnji povratak u Hrvatsku.

8.DAN (subota, 9.lipnja 2018.)

Ujutro su nas domaćini ispratili na autobusnu stanicu i krenuli smo u zračnu luku Frankfurt. Navečer smo se sretno vratile u Šibenik.

Bilo je ovo jedno uzbudljivo i nezaboravno putovanje!

Kristina Polić i Nora Krnić