preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petra Krešimira IV. Šibenik

Login
Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 20. 4. 2010.

Ukupno: 351101
Ovaj mjesec: 1228
Ovaj tjedan: 252
Danas: 26
Selo ili grad?
Učenici su međusobno razgovarali:" Gdje je bolje živjeti u selu ili gradu?"



 

 

 

 

 

KORISNI LINKOVI

 

 

 

Čitajte lektire u

elektroničkom  obliku!

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Static HTML

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Transnacionalne aktivnosti učenja i podučavanja u Šibeniku
Autor: Antoni Paškov, 18. 1. 2018.

Projektni dnevnik (22. – 26. svibnja 2017.)
Imali smo zadovoljstvo ugostiti naše projektne partnere u našoj školi i gradu
krajem svibnja. Nakon napornog rada na pripremama za ovaj susret koje su
trajale nekoliko mjeseci, napokon smo dočekali drage goste: učitelje i učenike iz
Rumunjske, Njemačke, Turske, Portugala i Poljske. U doček su bili uključeni
svi učitelji naše škole i velik broj učenika. Za goste smo organizirali bogat i
raznovrstan program...


Ponedjeljak, 22. svibnja

Doček gostiju organiziran je u školskoj knjižnici gdje su svima dobrodošlicu zaželjeli Jelena Buđanec, koordinatorica projekta u našoj školi, ravnatelj škole Darko Junaković i Božidar Baus, predstavnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti grada Šibenika. Nakon predstavljanja svih članova projektnog tima, razmjene poklona i podjele akreditacija, koordinatorica portugalskog tima Maria Silva predstavila je prvi broj „Hands in Hands“ časopisa i projektni dnevnik. Uslijedila je svečana priredba za goste na pozornici u predvorju škole koju je nastavnik likovne kulture Antoni Paškov sa svojim učenicima ukrasio mozaikom.  Gosti su mogli uživati u programu u kojem je sudjelovao naš mandolinski orkestar i zbor koje vodi nastavnik glazbene kulture Mate Višić, dramska grupa koju vodi nastavnica Nataša Jurić Stanković, učenici prvih razreda koji su sa svojim učiteljicama Ingom Belamarić i Sanjom Kulušić prezentirali igre koje su naučili na radionicama te Dječji vrtić „Šibenski tići“ s prezentacijom starih igara. Nakon uvodnog programa gosti su obišli školu i imali priliku sudjelovati u primjerima dobre prakse (učenje i podučavanje uz pomoć igre): hrvatskog i engleskog jezika s temom Glagoljica, vjeronauka i hrvatskoga jezika s temom Šibenik i likovne kulture s temom igre „Čovječe, ne ljuti se“. Trudili smo se razvijati suradnju svih sudionika i poslati zajedničku poruku mira, tolerancije solidarnosti. Učiteljima smo predstavili hrvatski obrazovni sustav te razgovarali o obrazovnim sustavima ostalih partnerskih zemalja, sličnostima i razlikama. Nakon ručka posjetili smo Memorijalni centar Fausta Vrančića na otoku Prviću. Gosti su uživali u vožnji brodom, u prekrasnom mediteranskom krajoliku i obilasku muzeja posvećenog našem renesansnom izumitelju, filozofu i lingvistu.



 

Utorak, 23. svibnja

Učenici gosti bili su na nastavnim satima matematike, kemije i informatike, a zatim se prošetali do starog dijela grada, trga kod crkve sv. Krševana, gdje su se održao prvi dio radionice tradicionalnih plesova i igara. Ta radionica bila je dio programa Međunarodnog dječjeg festivala u Šibenika. Gosti i naši učenici demonstrirali su folklorne plesove i regionalne i internacionalne igre. Na radionici su bili i učenici Osnovne škole Fausta Vrančića i Osnovne škole Jurja Dalmatinca. Oni su učili plesove i igre i zabavljali se s nama.  Naš cilj je bio učiti djecu igre koje su zaboravljene, ali zabavne i korisne za njihov razvoj te razvijati interes za upoznavanje svoje kulturne i nacionalne baštine te kulturne i nacionalne baštine drugih zemalja. Snimali smo i film o radionici. Poslijepodne smo posjetili plažu Banj, Gradski muzej Šibenik i obišli staru gradsku jezgru sa Zdenkom Bilušić, voditeljicom Centra za vizualnu kulturu za djecu i mlade Gradske knjižnice „Juraj Šižgorić“. Tijekom šetnje ulicama najstarijeg samorodnog hrvatskog grada na Jadranskoj obali, naši gosti mogli su vidjeti naše bogato kulturno i povijesno nasljeđe. Šetnju gradom završili smo obilaskom katedrale sv. Jakova koja je pod zaštitom UNESCA. Na izlasku iz katedrale naši gosti slušali su tradicionalno klapsko pjevanje koje im se jako svidjelo.


 

Srijeda, 24. svibnja

Dan je započeo primjerom dobre prakse učenja kroz igru – radionicom s učenicima s posebnim potrebama. Učiteljice Nera Mihaljević i Hana Cvitanović govorile su o metodama učenja koje koriste u svakodnevnom radu te prezentirale jednu od radionica u kojoj su primjenjivali igru kao nastavnu metodu. Njihovi učenici su, odgovarajući na pitanja, slagali zastave zemalja koje sudjeluju u projektu. Nakon radionice održao se drugi dio radionice u okviru Međunarodnog dječjeg festivala. Članovi projektnih timova i učenici OŠ Fausta Vrančića i OŠ Jurja Dalmatinca opet su zajedno plesali i igrali igre iz svojih zemalja. Poslijepodne smo posjetili imanje Etnoland Pakovo selo. Naši gosti su se tamo upoznali s tradicionalnim načinom života dalmatinskog zaleđa. Nakon ručka u Etnolandu u školi se održao sastanak na kojem su učitelji raspravljali o završnom izvješću i planiranju aktivnosti za sljedeću godinu projekta te pripremama za sljedeći Transnacionalni projektni sastanak u Njemačkoj i Transnacionalne aktivnosti učenja i podučavanja u Poljskoj.


 

Četvrtak, 25. svibnja

Cijeli smo dan proveli u Nacionalnom parku Krka. Naši gosti mogli su uživati u obilasku Visovca, Roškog slapa i Skradinskog buka. Bili su oduševljeni našim zaštićenim krajolikom i slapovima. Snimali smo i kratki film koji se temelji na našoj projektnoj temi „Hands in Hands“.


Petak, 26. svibnja

Za završni dan organizirali smo natjecanje u različitim igrama i „hands in hands“ igrama (igrama koje se igraju rukama i držeći se za ruke) u školskoj dvorani i dvorištu. Igrale su se različite stare igre poput potezanja konopa i  skakanja u vrećama, a u dvorištu se održala i utrka na karićima. I učitelji i učenici sa zadovoljstvom sudjelovali u svim igrama. Na kraju su najboljima uručene medalje. Učitelji su održali sastanak na kojem su razgovarali o svim aktivnostima na susretu u Hrvatskoj, a nakon toga su ispunili evaluacijske listiće. Nakon sastanka učitelji su posjetili tvrđavu Barone. Po povratku u školu održali smo završnu zabavu za sve Erasmus + „Hands in Hands“ projektne sudionike. Bilo je mnogo smijeha, plesa, ali i po koja suza zbog rastanka. Na ovom susretu stvorena su mnoga prijateljstva. Nadamo se da će se nastaviti dugi niz godina.                    Naši projektni partneri rekli su nam da su uživali biti naši gosti, da su mnogo vidjeli i naučili o Hrvatskoj, našoj kulturi, tradiciji, običajima, hrvatskom obrazovnom sustavu i načinu rada te da smo zajedno odradili dosta primjera dobre prakse koji će svima biti poticaj u daljem radu.


 


 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju