O projektu "Hands in Hands"
Autor: Antoni Paškov, 3. 12. 2016.

Naša škola je s Nacionalnom agencijom za mobilnosti potpisala Sporazum o dodijeli bespovratnih sredstava za projekt  „Hands in hands“ u okviru programa Erasmus + u iznosu od 24.255,00 eura.
Projekt će trajati dvije godine, od  1. 9. 2016. do 31. 8. 2018. godine. U njemu sudjeluje šest zemalja: Rumunjska, Turska, Njemačka, Poljska, Portugal i Hrvatska.

Nastavnici i učenici iz tih zemalja zajedno će se baviti istraživanjem, učenjem , demonstriranjem i igranjem različitih tradicionalnih igara i plesova svojih zemalja, ali i suvremenim igrama, osobito onima koje se igraju rukama.  U pripremi i izradi projekta nastojali smo uključiti suvremene metode učenja poput suradničkog učenja, učenja kroz igru, demonstraciju i istraživačko učenje te različite dramske metode. Tema, aktivnosti i ciljevi projekta usmjereni su na psihofizički razvoj učenika i njihovu socijalizaciju, osobito učenika s posebnim potrebama.
U našoj školi će tijekom trajanja projekta biti organizirane različite kreativne radionice tematski povezane s igrom: izrada loga projekta, uređivanje školskog dvorišta na temu igre, plesni tečaj, izrada postera, pisanje priča, snimanje kratkih filmova,likovne radionice, radionice na pojedinim nastavnim satovima povezane s nastavnim sadržajima, radionice na kojima će se učiti zaboravljene igre i još mnogo toga. Cilj nam je raditi na što boljoj socijalizaciji naših učenika, na njihovoj međusobnoj suradnji, kreativnosti, psihomotoričkom razvoju putem izravnog kontakta jednih s drugima. U igrama u kojima će imati međusoban izravan kontakt naučit će se svim socijalnim vještinama koje su im potrebne u životu (naučiti raditi timski , pomaganje drugom, razvijanje spretnosti, naučiti se nositi s porazom, poštivati drugoga, ne omalovažavati nikoga,...).
Tema „Ruka u ruci“ odabrana je i za godišnju projektnu temu škole što znači da će se u cijeloj školi kroz različite manje projekte i aktivnosti  poticati međusobna suradnja unutar škole, ali i s lokalnom zajednicom.
Učenici će tijekom projekta upoznati različite zemlje, njihovu tradiciju i kulturu, ali i predstaviti svoju tradiciju i kulturu,  učiti kako surađivati s kolegama iz drugih europskih škola, učiti strane jezike i  govoriti engleski jezik u svakodnevnoj situaciji. To će ostvariti mobilnostima u zemlje koje sudjeluju u projektu, ali i kontaktima putem Skypea i eTwinning portala (Twinspace). Naši će učenici u timskom radu s učenicima iz drugih zemalja raditi na postizanju istih ciljeva i tako se razvijati kao dio europske zajednice. Širit ćemo poruku tolerancije, mira, suradnje – već smo pružili ruke jedni drugima:  HANDS IN HANDS.

Partnerske škole:

1. Scoala Gimnaziala „Lucian Blaga“, Satu Mare, Rumunjska