« Ožujak 2024 »

DANI KOLEKTIVNE SADNJE DRVEĆA U HRVATSKOJ
Autor: Nataša Miškov, 23. 10. 2019.

Inicijativa koja je nastala preko društvenih mreža proširila se kao munja Hrvatskom. Svi smo ozbiljno zabrinuti globalnim zatopljenjem i većina nas želi pomoći. Osmišljena je inicijativa "Posadi drvo, ne budi panj", kojom se želi potaknuti ljude da obrate pažnju na vrijednost bilja, drveća i šuma koji zajedno s algama proizvode kisik i stvaraju mogućnost opstanka svim živim bićima. Čovjekovom djelatnošću se povećala količina štetnih plinova u atmosferi i pojavio se tzv. efekt staklenika. Drveće uzima iz atmosfere staklenički plin  CO2, daje nam hladovinu, spašava tlo od erozije i odmara naše oči svojom ljepotom i zelenilom. Grije nas zimi, stvara plodove koje jedemo , od njega radimo namještaj koji koristimo. Prolazimo pokraj drveća  i ne razmišljamo o blagodatima koje dobivamo  od tih  živih bića. Ovom akcijom želimo posaditi što više drveća i osigurati mu što bolje uvjete za razvoj, Želimo da djeca današnje djece uživaju u sjeni  budućeg drveća, želimo da svaka mladica koju posadimo danas veseli nove naraštaje. Odajmo počast  drveću i bilju  koji su postali taoci našeg prekomjernog iskorištavanja prirode. Kada ugrožavamo njih ugrožavamo i sebe.

Akciju ćemo započeti sadnjom jednog drveta, sutra za vrijeme odmora,  a nastavit ćemo ju stvaranjem mediteranskog parka ispred škole u proljeće. Jednu sadnicu smo kupili, a četiri će nam donirati  grad Šibenik koji je prepoznao važnost ove inicijative. Ozelenimo Šibenik.

Važno je napomenuti da ćemo  saditi autohtono i neinvazivno drveće, znači ono koje obitava na ovim prostorima od davnina i ne širi se kao korov, te drveće koje ne izaziva alergije i probleme.

Akcija pošumljavanja odvijat će se i na Lozovcu u subotu pa tko želi neka se pridruži.

Ovo nije prvi pokušaj da lijepo uredimo okolinu škole. Za sjećanje pogledajte  stare  fotografije . Na međunarodni dan obitelji 15.5. 2004. naši  učenici, roditelji i djelatnici uređuju prostor ispred škole.