E TWINNING SEMINAR U RIGI U LATVIJI
Autor: Nataša Miškov, 31. 10. 2018.

E TWINNING SEMINAR U RIGI U LATVIJI

Učiteljica Hrvatskog jezika Nataša Jurić Stanković  sudjelovala je na kontaktnom seminaru za eTwinning projekte u Rigi u Latviji od 18. do 21. listopada 2018. godine. Na natječaju Agencije za mobilnost i programe Europske unije odabrana je s još trima kolegicama iz Hrvatske na temelju projektnog prijedloga s najvećim brojem bodova. Sudionici seminara bili su učitelji i nastavnici iz osnovnih i srednjih škola iz Hrvatske, Njemačke, Portugala, Mađarske, Češke, Litve i Latvije koji su se u radionicama upoznali s metodama kritičkog mišljenja i čitanja, debatiranja, s informatičkim alatima za edukaciju te s izradom eTwinning projekata.  Nakon održanih radionica započeti su novi projekti koji i jesu cilj ovakvih seminara.

Radionice su bile korisne i poticajne za daljnji rad učitelja iz svih zemalja, a ostvareni su i kontakti sudionika koji će kreirati nove projekte. Učiteljica Jurić Stanković uključena je u e Twinning projekt Celebrity booklet u kojem će sa svojim učenicima i partnerima iz Latvije i Portugala proučavati poznate osobe iz ovih zemalja.

ETwinning je portal preko kojega se povezuju europske  škole u zajedničkim projektima. Projektni partnerski timovi istražuju odabrane teme te učenici razvijaju mnoge vještine potrebne mladom čovjeku: zajedništvo, timski rad, suradničke odnose, kreativnost, stjecanje novih znanja te ovladavanje informatičkim vještinama.

Sudionici seminara obišli su glavni grad baltičke Latvije, grad s oko 600 000 stanovnika, poznat po dugoj povijesti još od 12. stoljeća i starom gradu koji je pod zaštitom UNESCO-a. Danas je turistički grad s prekrasnim parkovima uz rijeku Daugave.